
FBE beläggning av stålrör
Ibland kallad pulverlackering, smält epoxi (FBE) beläggning är en härdplastbeläggning som appliceras på stålrör och anses vara industristandarden inom olja och gas, vatten, avloppsvatten och andra industrier.
FBE-beläggning hänvisar i allmänhet till ett enda lager av smält epoxibeläggning, med användning av smält epoxipulverbeläggning som filmbildande material. Denna typ av epoxipulverbeläggning är en värmehärdande beläggning, som tillverkas genom att blanda och mala fast epoxiharts, härdare och olika tillsatser. Fused epoxy (FBE) beläggning är en typ av pulverlack som används ofta för att ge skydd för rör, rör etc. Limning av stålrör och olika rörledningar. FBE-beläggningar har använts som standard för industriellt korrosionsskydd.
Produktnamn: FBE Coating Steel Pipes
Standard: SY/T5037-2000 GB/T9711-1997 API 5L GRB ASTM A252 Gr.C
Stålkvalitet: ASTM A53,A135,A500,A795,BS1387,BS1139,BS39,Q235A,Q235B,16Mn,20#,Q345,L245,L290,X42,X46,X70,X80
Storlek OD: 273-2000mm
WT: 6-60mm
Längd: 5,8m, 11,8m eller enligt kundernas krav
| Produktnamn | FBE beläggning av stålrör |
| Standard | SY/T5037-2000, GB/T9711-1997, API 5L GRB, ASTM A252 Gr.C |
| Stål grad |
ASTM A53,A135,A500,A795,BS1387,BS1139,BS39, Q235A,Q235B,16Mn,20#,Q345,L245,L290,X42,X46,X70,X80 |
| Storlek | OD:273-2000mm |
| WT: | 6-60mm |
| Längd: | 5,8m, 11,8m eller enligt kundernas krav |
| Ansökan | tillämpas i struktur, konstruktion, tillbehör, transmission |
| Slutar | 1) vanliga ändar |
| 2) fasade ändar | |
| 3) trådändar | |
| Slutar skydda | Plastkåpor |
| Ytbehandling | 1) blottade |
| 2) svartmålning | |
| 3) rostskyddsolja | |
| 4)3PE,FBE,EPOXY-beläggning | |
| Svetsteknik | 1)ERW: Elektroniskt motstånd svetsad |
| 2) EFW% 3a elektronisk fusion svetsad | |
| 3) SSAW: Spiralnedsänkt bågsvetsad | |
| Sektionsform | Runda |
| Paket | 1) bunt |
| 2) i buck | |
| 3) påsar | |
| 4) kundernas krav | |
| Produktionskapacitet | 2000 000 ton varje år |
| Certifikat | API & ISO |
| Leveranstid | 7-15 dagar enligt kontraktskvantitet |
| Huvudmarknad |
Asien, Mellanöstern, Europa, Amerika, Indien, etc |
Epoxiprimerbelagda rör Teknikdata
|
Teknikdata |
|
|
Fukthalt: |
<0.5% |
|
Partikelstorlek: |
Större än 250um<0.2% Larger than 150um<3.0% |
|
Densitet: |
1,2 ~ 1,8 g/cm3 (på grund av olika formel och olika färger) |
|
Rekommenderad filmtänk: |
a. I FBE-system: 300-400 mikron (12-16 mils) b. Som primer i 3-lager PE- eller PP-system: 150-300 mikron (6-12 mil) |
|
Teoretisk täckning: |
0.6993 m2/kg per mm (134,6 ft2/lb per mil) |
|
Drifttemperaturens omfång: |
"-73ºC (-100ºF) till 110ºC (230ºF) |
|
Förvaringstid: |
12 månader om den förvaras under 27ºC (80ºF) och 65 % relativ luftfuktighet. |
|
På sil: |
150μm pulver på sikt Mindre än eller lika med 3 %, 250 μm pulver på sikt Mindre än eller lika med 0,2 % |
|
Geltid: |
under 200 grader Större än eller lika med 12s, och i enlighet med tillverkarens värde ±20% |
|
Termiska egenskaper |
ΔH Större än eller lika med 45J/g,Tg2 Större än eller lika med 95 grader |
FBE stålrör


Populära Taggar: fbe beläggning stålrör, Kina fbe beläggning stålrör tillverkare, leverantörer, fabrik, 3PE -rör, kostnadseffektivt rör, Polyetylenrör med 3PE -beläggning, kvalitetsrör, pålitlig rör, robust rör
Skicka förfrågan









