ASME SA-335 Kromlegeringsrör
Dec 03, 2025
ASTM A335 Krommolybdenlegering Rörbeskrivning
ASTM A335 sömlösa rör är gjorda av ferritiskt värmebeständigt-legerat stål, huvudsakligen sammansatt av krom, molybden och spårämnen som vanadin och niob. Detta unika legeringsförhållande ger rören utmärkt hög-temperaturbeständighet och krypmotstånd, vilket möjliggör lång-stabil drift vid temperaturer upp till 600 grader samtidigt som hög mekanisk hållfasthet bibehålls, såväl som god oxidations- och korrosionsbeständighet. Dessutom säkerställer deras överlägsna svetsbarhet och bearbetbarhet ett brett-tillämpningsområde.
ASTM A335 sömlösa rörspecifikationer
| Storlek | 1/2" NB till 36" NB |
|---|---|
| Tjocklek | 3-12 mm |
| Schema | SCH 40, SCH 80, SCH 160, SCH XS, SCH XXS, Alla scheman |
| ASTM A335 Pipe Origin | Europeiskt, japanskt, koreanskt, amerikanskt, ryskt, indiskt (strängt inget kinesiskt material) |
| Tolerans | Kalldraget rör: +/-0,1mm Kallvalsat rör: +/-0,05mm |
| Hantverk | Kallvalsade och Kalldragna |
| Typ | Sömlös / ERW / Svetsad / Tillverkad |
| tillgänglig i form av | Rund, fyrkantig, rektangulär, hydraulisk etc. |
| Längd | Standard Dubbel & Även i skärlängd. |
| Avsluta | Vanlig ände, fasad ände, trampad |
| Specialiserad på | Stor diameter ASTM A335-rör |
| Ytterligare testning | NACE MR 0175, NACE TM0177, NACE TM0284, HIC TEST, SSC TEST, H2 SERVICE, IBR, etc. |
| Ansökan | Sömlös ferritisk legering-stålrör för hög-temperaturservice |
Kemiska och mekaniska egenskaper hos ASTM A335 stålrör
|
Material |
C |
Si |
Mn |
P |
S |
Mo |
Cr |
|
% |
% |
% |
% |
Max |
% |
% |
|
|
A335 Klass P1 |
0.10---0.20 |
0.10---0.50 |
0.30---0.80 |
0.025 |
0.025 |
0.44-0.65 |
/ |
|
A335 Klass P5 |
Max 0,15 |
Max 0,50 |
0.30---0.60 |
0.025 |
0.025 |
0.45-0.65 |
4.00-6.00 |
|
A335 Klass P9 |
Max 0,15 |
0.25-1.00 |
0.30---0.60 |
0.025 |
0.025 |
0.90-1.10 |
8.00-10.00 |
|
A335 Klass P11 |
0.05---0.15 |
0.5---1.0 |
0.30---0.60 |
0.025 |
0.025 |
0.45-0.65 |
1.00-1.50 |
|
A335 Klass P12 |
0.05---0.15 |
Max 0,50 |
0.30---0.61 |
0.025 |
0.025 |
0.45-0.65 |
0.80-1.25 |
|
A335 Klass P22 |
0.05---0.15 |
Max 0,50 |
0.30---0.60 |
0.025 |
0.025 |
0.87-1.13 |
1.90-2.60 |
|
A335 Klass P91 |
0.08-0.12 |
0.20-0.50 |
0.30---0.60 |
0.020 |
0.010 |
0.85-1.05 |
8.00-9.50 |
|
A335 Klass P92 |
0.07-0.13 |
Max 0,50 |
0.30---0.60 |
0.020 |
0.010 |
0.30-0.60 |
8.50-9.50 |
| Mekanisk egendom | P1,P2 | P12 | P91 | P92 | P122 | Andra |
| Draghållfasthet ksi | 55 | 60 | 85 | 90 | 90 | 60 |
| Draghållfasthet mpa | 380 | 415 | 585 | 620 | 620 | 415 |
| Sträckgräns ksi | 30 | 32 | 60 | 64 | 58 | 30 |
| Sträckgräns mpa | 205 | 220 | 415 | 440 | 400 | 205 |
Jämförelsetabell för ASTM A335 vs A333
| Särdrag | ASTM A335 | ASTM A333 |
|---|---|---|
| Standard omfattning | Sömlösa ferritiska legeringar-stålrör för hög-temperaturservice (upp till 600 grader) | Sömlösa/svetsade stålrör för låg-temperaturservice (vanligtvis mindre än eller lika med -18 grader) |
| Primära legeringselement | Krom (Cr) och molybden (Mo) | Aluminium-deoxiderat finkornigt-stål (ferritisk struktur) |
| Nyckelapplikationer | Petrokemi, kraftverk, pannor | LNG-rörledningar, kryogen vätsketransport |
| Mekaniska egenskaper | Hög-temperaturstyrka, krypmotstånd | Låg-skårseghet vid låg temperatur (Charpy V-skårningstest krävs) |
| Värmebehandling | Normalisering + temperering (t.ex. P9 vid 930 grader normaliserad + 730 graders tempererad) | Normaliserad eller normaliserad + tempererad (t.ex. årskurs 6) |
| Anmärkningsvärda betyg | P5, P9, P11, P91 | Årskurs 3, årskurs 6, årskurs 8 |
Test och besiktning
Paketering och frakt








