ASTM A335 klass P5 sömlöst rör i legerat stål
Dec 03, 2025
ASTM A335 Grade P5 Alloy Steel Seamless Pipes beskrivning
ASTM A335 P5 är ett sömlöst rör av ferritiskt legerat stål av amerikansk standard för hög-temperaturservice, motsvarande den kinesiska legeringsstålkvaliteten 1Cr5Mo. Den är lämplig för bearbetningsmedia som vatten, ånga, väte och-svavelhaltiga oljeprodukter. När den används med ånga är dess maximala driftstemperatur 650 grader. För oljeprodukter som innehåller svavel- uppvisar den utmärkt motståndskraft mot svavelkorrosion vid hög- temperatur och används ofta i miljöer med temperaturer från 288 grader till 550 grader.
ASTM A335 Grade P5 Rörspecifikation
| Standard | ASTM A335 P5, SA335 P5 (med IBR-testcertifikat) |
| Storlek | 1/2" NB till 36" NB |
| Tjocklek | 3-12 mm |
| Schema | SCH 40, SCH 80, SCH 160, SCH XS, SCH XXS, Alla scheman |
| Tolerans | Kalldraget rör: +/-0,1mm Kallvalsat rör: +/-0,05mm |
| Hantverk | Kallvalsade och Kalldragna |
| Typ | Sömlös / ERW / Svetsad / Tillverkad |
| Finns i form av | Rund, fyrkantig, rektangulär, hydraulisk etc. |
| Längd | Standard Dubbel & Även i skärlängd. |
| Avsluta | Vanlig ände, fasad ände, trampad |
| Specialiserad på | Stor diameter SA335 P5 |
| Ytterligare testning | NACE MR 0175, NACE TM0177, NACE TM0284, HIC TEST, SSC TEST, H2 SERVICE, IBR, etc. |
| Ansökan | Sömlös ferritisk legering-stålrör för hög-temperaturservice |
P5 legerat stål sömlösa rör Kemisk sammansättning
| Legerat stål P5 | C | Cr | Mn | Mo | P | S | Si |
| 0.05 – 0.15 | 4.00 – 6.00 | 0.30 – 0.60 | 0.45 – 0.65 | 0,025 max | 0,025 max | 0.50 – 1.00 |
Mekaniska egenskaper för legerat stål P5-rör
| Draghållfasthet, MPa | Avkastningsstyrka, MPa | Förlängning |
| 415 min | 205 min | 30 min |
ASTM A335 P5 Legerade stålrör i hög-svavelbearbetningsenheter för råolja
Atmosfäriska/vakuumdestillationsenheter
Bottenrör: Används i atmosfäriska/vakuumtornsbotten.
Ugnsrör: Appliceras i atmosfäriska/vakuumugnsrör.
Överföringslinjer: Höghastighetssektioner- av atmosfäriska/vakuumöverföringslinjer.
Rörledningar som innehåller hög-svavel-: Andra olje-/gasledningar för hög-temperatur.
Fluid Catalytic Cracking (FCC) enheter
Rörledningar för hög-slam: För återvinning av katalysator och slurry.
Rörledningar som innehåller hög-svavel-: Andra olje-/gasledningar.
Fördröjda koksenheter
Coker foderrör: Hög-temperaturmatningsledningar vid kokarens botten.
Coker Top Piping: Olje-/gasledningar med-hög temperatur vid kokarens topp.
Coker ugnsrör: Används i koksugnsrör.
Fractionator Bottenrör: Appliceras i fraktioneringsbottnar.
Rörledningar som innehåller hög-svavel-: Andra olje-/gasledningar.
Test och besiktning

Paketering och frakt








