Lågtemperatur kolstål A333 Grad 6-rör
Dec 04, 2025
ASTM A333 Gr 6 kolstålrör beskrivning
A333 Gr.6 är ett ASTM-kompatibelt låg-rör som är speciellt konstruerat för rörledningar för kryogena tryckkärlochkryogen värmeväxlarslangverkar inom-45 grader till -195 grader.
A333 Gr.6 sömlösa stålrörspelar en avgörande roll inom flera sektorer, särskilt inom petrokemisk industri, där de används i stor utsträckning i:
Produktionsprocesser för eten, polypropen, syntetisk ammoniak och gasol.
Dessutom är dessa rör oumbärliga i:
Tillverkning av kryogen utrustning
Kyllagringsanläggningar med ultra-låg-temperatur
Rörledningar som transporterarultra-kryogena flytande gaser.
A333 GR6 LTCS rörspecifikation
| Standarder | ASTM, ASME och API |
| Hantverk | Kallvalsade och Kalldragna |
| Typ | ERW / Seamless / Tillverkad / Svetsad / CDW |
| Storlek | 1/2" NB till 36" NB |
| Form | Runda, hydrauliska etc |
| Tjocklek | 3-12 mm |
| Avsluta | Fasad ände, slät ände, trampad |
| Schema | Schema 40, 80, 160, XS, XXS |
| Ytterligare testning | NACE TM0177, NACE MR0175, NACE TM0284, SSC TEST, HIC TEST, H2 SERVICE, IBR, etc. |
| Tolerans | Kalldraget rör: +/-0,1mm Kallvalsat rör: +/-0,05mm |
| Längd | Minst 3 meter, max 18 meter |
|
Specialiserad på |
Stor diameter ASTM A333 Grad 6-rör |
SA 333 Gr 6 Material kemiska och fysikaliska egenskaper
| A333 Gr.6 | C | Mn | P | S | Si | Ni |
| 0.3 | 0.29-1.06 | 0.025 | 0.025 | Större än eller lika med 0,10 | – |
LTCS ASTM A333 Gr 6 rör Mekanisk analys
| Kvalitet | Sträckgräns, min, psi (MPa) | Draghållfasthet, min, psi (MPa) | Förlängning (%) |
| A333 Gr.6 | 35 000 (240) | 60 000 (415) | 30 min |
ASME SA333 Grade 6 Pipe Equivalent
| Kvalitet | Rör | Rör | Beslag | Flänsar | Bar | Smide | SV | Material |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Låg temperatur CS Gr. 6 | A333 GR. 6 | A333 GR. 6 | A420 WPL6 | A350 LF2 | A516 | A350 LF2 | EN 10216-4 | P265NL |
ASTM A333 Gr.6 vs Gr.1 Jämförelsetabell
| Parameter | Gr.6 | Gr.1 |
|---|---|---|
| Kärnlegering | Ni-Förbättrad (Ni: 3,2–3,6 %) | C-Mn Base Steel(Ni: 0%) |
| Temperaturområde | -45 grader (Min. Design Temp) | -29 grader (Min. Design Temp) |
| Impact Test Temp | -45 grader (Charpy V-notch) | -29 grader (Charpy V-notch) |
| Impact Energy Req. | Större än eller lika med 18J (enkel) / Större än eller lika med 20J (genomsnitt) | Större än eller lika med 18J (enkel) / Större än eller lika med 20J (genomsnitt) |
| Duktil-Brittle Transition Temp (DBTT) | ≈-70 grader | ≈-20 grader |
| Cryo Toughness Mek. | Ni hämmar korngränsförsprödning, stabiliserar austenit | Förlitar sig på fina korn + renhetskontroll |
| Ansökningar | • LNG sekundära rör (-45~-100 grader) • Utrustning för flytande ammoniak |
• Kylvattensystem (-20 grader) • Arctic Oil/Gas Pipelines |
| Svetsprocess | Ni-baserat fyllmedel (t.ex. ENiCrFe-3) + Förvärm 150 grader | Kolstålsfyllare (t.ex. E7018) + Förvärm 95 grader |
| Kostnadsreferens | ≈1,8× Gr.1 (Ni-legering premium) | Kostnadsbaslinje |
| Risk för misslyckande | Accelerated oxidation >50 grader | Snabb försprödning<-30°C |
Test och besiktning

Paketering och frakt








