Vad är p91 rörmaterialspecifikation
Feb 06, 2026
A335 P91 legerat stålrörär en typ av rör med krom, molybden, vanadin, niob och andra huvudlegeringselement. Den överensstämmer med den amerikanska standarden ASME SA-335/SA-335M och internationella standarder som kinesiska nationella standarder, japanska standarder och tyska standarder.
P91 liknar 10Cr9Mo1VNbN-kvaliteten i den kinesiska nationella standarden GB/T 5310. Den används främst i hög-temperatur- och hög-miljöer inom industrier som petroleum, kemi och kraft, och har en bred och kritisk tillämpning i subkritisk och superkritisk pannutrustning.
GNEE Group är en ledande leverantör av stålrör i Kina, som tillhandahåller rörrådgivning och bearbetningstjänster.Full OEM/ODM-tjänst: från ritningsgranskning → värmebehandling → förpackning & märkning → exporttullklarering – en enda-lösning.
ASTM A335 P91 pannrör Specifikation
| Standard | ASTM A335 P91, SA335 P91 (med IBR-testcertifikat) |
|---|---|
| Rörstorlek | 1/2" NB till 36" NB |
| Tjocklek | 3-12 mm |
| Scheman | SCH 5, SCH10, SCH 40, SCH 80, SCH 80S, SCH 160, SCH XXS, SCH XS, Alla scheman |
| Tolerans | Kalldraget rör: +/-0,1mm Kallvalsat rör: +/-0,05mm |
| Hantverk | Kallvalsade och Kalldragna |
| Typ | Sömlös / ERW / Svetsad / Tillverkad |
| Form | Rund, fyrkantig, rektangulär, hydraulisk etc. |
| Rörlängd | Standard Dubbel & Även i skärlängd. |
| Rörände | Vanlig ände, fasad ände, trampad |
| Specialiserad på | Stor diameter A335 P91 rör |
| Ytterligare testning | NACE TM0284, NACE MR 0175, NACE TM0177, HIC TEST, SSC TEST, H2 SERVICE, IBR, etc. |
| Ansökan | Sömlös ferritisk legering-stålrör för hög-temperaturservice |
Legerat stål P91-rör Kemisk sammansättning
| Legerat stål P91 | C | Cr | Mn | Mo | P | S | Si |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0.08-0.12 | 8.00 – 9.50 | 0.30-0.60 | 0.85 – 1.05 | 0,020 max | 0,010 max | 0.20 -0.50 |
SA335 P91 rörmekanisk hållfasthet
| Draghållfasthet, MPa | A335 P91 Sträckgräns, MPa | Förlängning |
|---|---|---|
| 585 min | 415 min | 20 min |
SA335 P91 Rörekvivalent
| ASTM | ASME | A335 P91 Ekvivalent material | JIS G 3458 | UNS | BS | DÅN | ISO | ABS | NK | LRS |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| A335 P91 | SA335 P91 | T91, K90901, X10CrMoVNb9-1, 1.4903 | K91560 |
A335 P91 Legeringsrör Tillverkningsprocesskrav
1. Smältprocess: Måste använda en trippelprocess av ljusbågsugn + LF-raffinering + VD vakuumavgasning, syrehalt Mindre än eller lika med 20 ppm
2. Formningsmetod: För rör med stor-diameter är JCOE-formning eller varmsträngsprutning att föredra, kallexpansionshastighet som inte överstiger 1,5 %
3. Värmebehandling: Normaliseras vid 1040-1080 grader i minst 30 minuter/25 mm väggtjocklek, följt av härdning vid 760-780 grader i 4 timmar
4. Icke-förstörande testning: 100 % ultraljudstestning som överensstämmer med ASTM A213-nivån, plus testning av virvelström eller magnetiskt flödesläckage
A335 P91 Seamless Pipe Särskilda tekniska krav
1. Slagseghet: Charpy V-notch-slagenergi vid -29 grader, enstaka värde större än eller lika med 41J, medelvärde större än eller lika med 47J
2. Mikrostruktur: Bör vara härdad martensit, δ-ferritinnehåll som inte överstiger 5 %
3. Kornstorlek: ASTM nr. 5 kvalitet eller finare
4. Oxidskiktets egenskaper: Efter exponering för luft vid 650 grader i 1000 timmar, bör viktökningen för oxidationen vara<2mg/cm².
A335 P91 legerat stålrör kvalitetsverifieringssystem
Varje parti stålrör måste åtföljas av ett materialcertifikat som innehåller följande:
1. Smältanalysrapport och analysdata för färdig produkt
2. Testposter för mekaniska egenskaper (inklusive hög-temperaturtester)
3. Icke-destruktiv testrapport och hydrostatiska testresultat
4. Värmebehandlingskurvor
5. Verifieringsrapport från en tredje-inspektionsbyrå (som BV, SGS)
Användningsområden för A335 P91 högtrycksrör
På grund av dess utmärkta prestanda används A335 P91-legerade stålrör ofta inom följande områden:
Kraftindustri: Används i hög-temperaturångpannor, eftervärmarrör, etc.
Petrokemisk industri: Används i hög-temperatur- och-rörledningssystem i oljeraffinaderier och kemiska anläggningar.
Kärnenergiindustrin: Används även i kylsystemen i vissa kärnreaktorer.
A335 P91 Chrome Moly Pipes Factory








